Nic nenalezeno

KVARNER

Kvarnerská riviéra je úzký břeh pobřeží, nad kterým se vypínají svahy masivu Učka a dále Velebitu. Je to oblast tradičních lázeňských městeček od Lovranu, Ičiči a Opatije, přes nejvýznamnější přístav Rijeka, až po Crikvenici, Novi Vinodolski a Karlobag s desítkami obydlených – Krk, Rab, Cres a Lošinj – i neobydlených ostrovů. Pobřeží má výrazně jiný ráz než sousední Istrie a Dalmácie. Nebylo nikdy součástí Benátské republiky, takže zde chybí typický benátský kolorit, jímž se vyznačují ostatní části přímoří. Pokud jde o cestovní ruch, nejsou zde velké turistické aglomerace, které běžně najdeme na západoistrijském pobřeží. Letoviska jsou spíše menší, mají poklidnější ráz a jsou zaměřena především na rodinnou rekreaci. Z tohoto rázu vybočuje pouze modernější Crikvenica a na ni navazující letoviska severním a jižním směrem. To však neznamená, že Kvarner nezažil rozvoj cestovního ruchu. I zde vyrostly nové hotely, původní byly kompletně rekonstruovány a zmodernizovány.

Největší město: Rijeka – cca 165 000 obyvatel, nejvyšší hora: Risnjak 1 528 m n. m., nejdelší řeka: Kupa 29,6 km.

Hlavní kulturně-historické památky: Liburnská hranice – původní hradby, Římský oblouk, barokní katedrála sv. Víta s cennou klenotnicí, Místodržitelský palác a celá řada muzeí (Historické, Přírodovědecké) – to vše v Rijece, antická věž v zátoce Lopar, opevněná věž Kvadrac v Novi Vinodolski, hrad Nehaj v Senji.

Nejznámější přírodní památky: NP Risnjak, NP Velebit, ekopark Pernat na ostrově Cres, kaňon Kamačnik, Vransko jezero na ostrově Cres.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.